DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa.
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Czytaj dalej „DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA”

Palmy Wielkanocne

Już za tydzień będziemy świętować Niedzielę Palmową, więc my przygotujemy dla WAS Palmy!

Piękne, kolorowe, z baziami i bukszpanem!

Pięknie będą zdobić wielkanocny stół. Zapraszamy!!!

Zostań wychowawcą wypoczynku

Kurs wychowawcy wypoczynku przeznaczony jest dla osób, które są zainteresowane ewentualną współpracą przy organizacji wypoczynku dla dzieci, nie tylko z terenu Gminy Łapsze Niżne.
Jeśli lubisz kontakt z dziećmi, jesteś osoba odpowiedzialną, niekaraną, masz ukończone 18 lat, posiadasz wykształcenie minimum średnie – możesz zdobyć uprawnienia, które pozwolą Ci w sposób ciekawy spędzić ferie lub wakacje.
Warte zastanowienia❓ Zapisz się❗️
Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca 2024 r.-kurs stacjonarny na Sali obrad przy Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych odbędzie się przy min. 10 uczestnikach.
Adres mailowy do kontaktu:
admin@gaudeamus.com.pl – w tytule imię i nazwisko uczestnika oraz hasło: GMINA ŁAPSZE NIŻNE.
Więcej szczegółów na plakacie.

WIELKANOCNE „ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE”

Akcja charytatywna Stowarzyszenia Sursum Corda

Zachęcamy do nabycia w szkole pięknych kartek świątecznych i wysłania tradycyjnych życzeń wielkanocnych rodzinie lub znajomym. Są to kartki z kolekcji przysłanej przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym, objętym programem chcepomagac.org.

Cena kartki z kopertą wynosi 4 zł. Kartki, koperty oraz puszka na pieniądze są wyłożone na parterze.

Miłosława Nowak
Szkolny Wolontariat

„Bądź dobry dla zwierząt” – czytam z klasą lekturki spod chmurki

Uczniowie klasy II w drugim module projektu „Bądź dobry dla zwierząt” wybrali książkę  „Czarna owieczka”. Lektura została przeczytana  w klasie przez nauczyciela. Po zapoznaniu się z wydarzeniami, przedstawionymi w książce, uczniowie wypełnili zadania w lekturniku. Narysowali głównego bohatera oraz wybraną jego przygodę. Omawianie przygód owieczki Metki dostarczyło wielu emocji.

W obrębie szkoły został powieszony karmnik dla ptaków, systematycznie uczniowie zaglądają i dokarmiają ptaki.

Przygotowano również kolorowy plakat promujący adopcję zwierząt z najbliższego schroniska. Uczniowie klasy II wzięli udział w warsztatach „Leśne zwierzęta”, podczas których pan Aleksander w niesamowicie ciekawy sposób opowiadał o życiu lasu i jego mieszkańców. Czytaj dalej „„Bądź dobry dla zwierząt” – czytam z klasą lekturki spod chmurki”

Tydzień Dbania o Relacje

W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo w naszej szkole w dniach 04.03-08.03. odbył się po raz trzeci Tydzień Dbania o Relacje. Uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w wielu różnych działaniach mających na celu wspieranie wzajemnych relacji.

Pierwszy dzień w szkole przebiegł pod hasłem “ZWYCZAJNE – NIEZWYCZAJNE” i był niesamowitą okazją do wykazania się kreatywnością. Uczniowie przynieśli do szkoły przedmioty, które na co dzień wydają się zwyczajne, ale tym razem zostały wykorzystane w zupełnie nieoczekiwanych rolach. Dominowała bardzo ciekawa biżuteria, paski, większość uczniów przyszła do szkoły w ubraniach założonych na lewą stronę, butelka na wodę zamieniała się w piórnik, a plecaki szkole też miały dość nietypowy wygląd.Czytaj dalej „Tydzień Dbania o Relacje”

AKCJA CHARYTATYWNA DLA MARYSI – ZBIÓRKA ODZIEŻY

Przyłączamy się do kolejnej akcji charytatywnej na rzecz 6-letniej Marysi Białońskiej z Bańskiej Niżnej.

W dniach od 11.03 do 10.04 będziemy zbierać w szkole ubrania, buty, różnego rodzaju tekstylia na rzecz chorej dziewczynki. Rzeczy powinny być czyste, bez dziur, buty powiązane w pary.

Zachęcamy wszystkich – rodziców, uczniów i pracowników – do udziału w akcji. Może wiosenne porządki w szafach, komodach i garderobach będą do tego dobrą okazją?

Marysia traci nieodwracalnie wzrok – potrzebuje specjalistycznej, kosztownej terapii. Lek kosztuje 3 mln zł. Wszyscy możemy pomóc!

Szkolne Koło Wolontariatu
Miłosława Nowak

Imieniny Zucha

29 lutego 2024 roku Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Białce Tatrzańskiej zatętniło życiem, gdy zuchy zebrały się, by uczcić rzadkie i wyjątkowe wydarzenie – Imieniny Zucha, które odbywają się tylko co cztery lata.

Nasza gromada także wzięła udział w tym ważnym wydarzeniu, bowiem 11 zuchów, pod  opieką dh. Anny Chowaniec i dh. Joanny Zabrzewskiej, przywiozło do Białki nie tylko entuzjazm, ale i iskrzącą energię.

Program imprezy był bogaty w różnorodne atrakcje. Świętowanie rozpoczęliśmy od pląsów i zabaw, a następnie wspólnie odśpiewaliśmy „Sto lat”, podczas którego nie zabrakło radosnych okrzyków i uśmiechów na twarzach. Następnie wszyscy goście delektowali się słodkim tortem, który stanowił symboliczny gest jubileuszu.Czytaj dalej „Imieniny Zucha”

Kodowanie na dywanie w przedszkolu

Od września nasze przedszkolaki uczestniczyły w XII edycji Ogólnopolskiego Programu ,,Uczymy Dzieci Programować”.  W ramach programu kodowaliśmy, zgodnie z harmonogramem,  zadania o różnej tematyce. W tym celu wykorzystywaliśmy matę do kodowania, kolorowe kubki i kartoniki. Na początku lutego zakończyliśmy edycję a dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Okazało się, że nauka kodowania nie jest ani trudna ani nieciekawa, dlatego od 15.02.24r. uczestniczymy w kolejnej edycji.Czytaj dalej „Kodowanie na dywanie w przedszkolu”

Spotkanie ze sztuką teatralną pt. ,,Polskie miasta w baśni i legendzie”

1 marca 2024 roku uczniowie klasy I-III wyjechali na spektakl pt. ,,Polskie miasta w baśni i legendzie” w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane z najbardziej znanymi polskimi miastami. Wraz z chłopcem Bolkiem i dziadkiem Kazimierzem przeniosły się za sprawą czarodziejskiego lustra, w dawne czasy. Odwiedzając Poznań ścigały koziołki, które uciekły Maciejowej na zegar ratuszowy. Następnie udały się do Krakowa, gdzie poznały historię hejnału z wieży Mariackiej, obwarzanka krakowskiego oraz Lajkonika. Kolejnym etapem czarodziejskiej podroży była Warszawa i związaną z nią legendę o Syrence Warszawskiej oraz historia Bazyliszka. Znalazły się też w Toruniu. Tam poznały legendę o toruńskich piernikach. Na koniec czarodziejskiej przygody znalazły się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla Popiela zjadły myszy. Czytaj dalej „Spotkanie ze sztuką teatralną pt. ,,Polskie miasta w baśni i legendzie””