AUTYZM PO LUDZKU

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza, czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.Czytaj dalej „AUTYZM PO LUDZKU”

Światowy Dzień Zdrowia 2024 – „Moje zdrowie, moje prawo”

Nasze zdrowie zależy od wielu czynników, które sami możemy kontrolować. Aktywność fizyczna, sposób odżywiania, nawodnienie organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, sen, stosowanie używek, zachowania seksualne – to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną.

Zdrowie według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”. Zdrowiem nazywamy zatem dobre samopoczucie zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym, ale także społecznym. Jako, że zdrowie jest dla każdego człowieka bezcenne, zostało uhonorowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) już w 1948r. ustanowieniem 7 kwietnia jako Światowego Dnia Zdrowia . W tym roku obchodzimy to święto po raz 76!Czytaj dalej „Światowy Dzień Zdrowia 2024 – „Moje zdrowie, moje prawo””

Kampania „Blisko telefonu – daleko od dziecka”

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała właśnie z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania „Blisko telefonu – daleko od dziecka” skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka.

W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: 4 grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie: DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl

DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA

Pozytywne myślenie pomaga uwierzyć w siebie i własne możliwości, co przedkłada się na większe sukcesy w życiu codziennym. Dzięki temu znajdujemy motywację do działań i odkrywamy siebie z najlepszej możliwej strony. Pozytywne nastawienie wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie. Udowodnione jest, że optymiści lepiej radzą sobie w życiu i są mniej podatni na stres. Łączy się to z szybszymi wyjściami z problemowych sytuacji, dlatego chcę zapalić iskierkę w waszych pędzących myślach i sprawić, by każdy dzień był tym najlepszym, wyjątkowym,  by sposób waszego myślenia miał odzwierciedlenie w waszych czynach i słowach.Czytaj dalej „DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA”

Telefony zaufania

Telefony zaufania oraz infolinia wsparcia

dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy.

Portal wspierający rodziców

Portal wsparcierodzica.pl ma wspierać rodziców w ich wychowawczych trudach, dawać przestrzeń do rozmów z innymi opiekunami, a przede wszystkim dostarczać pewnej wiedzy od ekspertów – na temat zaburzeń, trudności komunikacyjnych, ale też motywacji czy rozwijania mocnych stron u dziecka.

Webinary i wideoszkolenia na platformie wsparcierodzica.pl prowadzą także eksperci Edumaster.

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1995 r., jako odpowiedź na pogłębiające się w społeczeństwie zjawisko nietolerancji, przemocy, dyskryminacji mniejszości narodowych, rasizmu. W tym dniu, ale i w każdym, następnym, uświadamiajmy innych, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne marzenia, zainteresowania, potrzebujemy przyjaciół, miłości, szacunku, akceptacji. Pamiętajmy – TOLERANCJA to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szanujmy się nawzajem!

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – 16 listopada 2023r.

Dzień ten obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Palenie tytoniu niesie ze sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), a także zaostrza przebieg wielu schorzeń. Także bierne palenie jest niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków.

Czytaj dalej „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – 16 listopada 2023r.”

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

Prawa dziecka – jakie prawa mają dzieci?

Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy miejsca zamieszkania. Czym są prawa dziecka, kiedy zostały uchwalone i jakie akty prawne dotyczące praw dziecka obowiązują obecnie?Czytaj dalej „MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA”