Międzynarodowy Dzień Rodziny

Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1993 roku dzień 15 maja został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Rodzin. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny, a także zwrócenie uwagi rządzących, odpowiedzialnych za politykę lokalną, na wagę rodziny jako najmniejszej komórki życia społecznego.

 

Pamiętajmy, że … „Rodzina to najmniejsze, ale najważniejsze Państwo na świecie”!Czytaj dalej „Międzynarodowy Dzień Rodziny”

Spektakl profilaktyczny pt. „Laboratorium życia”       

Dnia 04.04.2023r. klasa VII uczestniczyła w spektaklu profilaktycznym pt. „Laboratorium życia” w Szkole Podstawowej w Łapszance. Aktorki z teatru „Maska” z Krakowa przedstawiły problem nadużywania alkoholu i dopalaczy, które kiedyś znane były jako środki kolekcjonerskie, dziś nazywane są odczynnikami chemicznymi do stosowania w laboratoriach. Niestety coraz częściej młodzież sięga po te pozornie legalne substancje, szukając silnych wrażeń. Dopalacze bywają jednak dużo mocniejsze i o wiele bardziej toksyczne od narkotyków, a co za tym idzie, szybciej uzależniają i powodują poważne komplikacje.Czytaj dalej „Spektakl profilaktyczny pt. „Laboratorium życia”       „

2 KWIETNIA – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie społeczne. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska i uczenie społeczeństwa życia z tymi osobami. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.Czytaj dalej „2 KWIETNIA – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”

 Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Plakat Światowy Dzień Walki z Depresją 23 lutego. Obraz drzewa w kształcie głowy odbijającego się w tafli wody.23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją – chorobą, która według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, a w Polsce 4 miliony. Według przewidywań ekspertów do 2030 roku depresja stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.Czytaj dalej ” Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją”

Jak wspierać nastolatka w sieci

Jak wspierać nastolatka w sieci – 3 podstawowe kroki
Rola elektroniki w życiu dynamicznie się zmienia. Właściwie cały czas rośnie w siłę. Współcześni nastolatkowie żyją równolegle w dwóch światach. Może nam się to nie podobać, ale tego już nie zmienimy. To co możemy zrobić, to pokazać im, jak zachować bezpieczeństwo w sieci i jak reagować na potencjalne zagrożenia. Czytaj dalej „Jak wspierać nastolatka w sieci”

JAK POMÓC DZIECKU RADZIĆ SOBIE Z PORAŻKĄ?

Dziewczynka zasłaniająca twarz rękami a za nią mama trzymająca rękę na ramieniu  „Ja tego nie potrafię”, „To jest dla mnie za trudne”, „Jestem do niczego”, „Nic mi nie wychodzi”, „Ona zrobiła to ładniej”, „Ciągle próbuję i ciągle się nie udaje”, „Nigdy się tego nie nauczę”… Znacie to, prawda? Wszyscy rodzice mierzą się z tym zadaniem: jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką. Sprawa jest o tyle trudna, że nie wystarczy kilka sytuacji, żeby dzieci zdobyły tę umiejętność – smak porażki najczęściej jest gorzki i trudny do przełknięcia, także dla dorosłych. Sprawdź, jak wspierać dziecko w trudnych chwilach.  Czytaj dalej „JAK POMÓC DZIECKU RADZIĆ SOBIE Z PORAŻKĄ?”

10 SPOSOBÓW NA SKUTECZNE ZARZĄDZANIE CZASEM

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek nie nadążać za goniącymi cię zobowiązaniami? Czy często myślisz, że czas płynie za szybko i nigdy nie uda ci się wykonać wszystkich zadań? Czy parafraza mądrego powiedzenia „To, co masz zrobić dzisiaj, zrób za dwa dni, będziesz miał trzy dni wolnego” jest Twoją dewizą życiową? Jeśli czujesz, że czas najwyższy, by lepiej zorganizować życie, które przebiega ci między palcami – zapoznaj się z kilkoma cennymi radami efektywnego wykorzystywania czasu.Czytaj dalej „10 SPOSOBÓW NA SKUTECZNE ZARZĄDZANIE CZASEM”