SZKOLNY DZIEŃ TEATRU

Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono – powiedziała nasza noblistka, Wisława Szymborska. A co wiemy o własnych umiejętnościach teatralnych? Nikt się tego nie dowie, dopóki nie stanie na deskach teatralnych…

          Szkolny Dzień Teatru to wspaniała okazja do zaprezentowania klasowych umiejętności scenicznych. Odnajdzie się tam klasowy sufler, przyda się kolega – kaskader, a także koleżanka, która świetnie wykonuje makijaż (charakteryzatorka). To niepowtarzalna szansa do wykazania się kreatywnością w różnorodny sposób.

            Uczniowie wszystkich klas, a nawet przedszkolaki, wraz z wychowawcami przygotowali przedstawienia teatralne na podstawie omawianych lektur. I tak w ruch poszły tektury, przeróżne materiały, stojaki, aby przygotować kostiumy i scenografię. Dużą pomocą służyli także rodzice. W ten sposób powstały barwne stroje, które należało tylko ożywić. Niektórzy uczniowie zmienili głosy, aby być bardziej wiarygodnymi, co zabrzmiało niezwykle i wywołało owacje! Podsumowując – było na co popatrzeć i czego posłuchać.Czytaj dalej „SZKOLNY DZIEŃ TEATRU”

Konkurs Czytelniczo-Plastyczny- VIII „GÓRALSKIE CYTANIE” 

22 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Czytelniczym Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych.

Głównym celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania gwarą i wsparcie edukacji polonistycznej ucznia w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem. Uczniowie czytali gwarą wybrany tekst oraz odpowiadali na pytania komisji dotyczące rozumienia treści. Komisja brała pod uwagę płynność czytania, prawidłowe akcentowanie oraz czystość gwary.Czytaj dalej „Konkurs Czytelniczo-Plastyczny- VIII „GÓRALSKIE CYTANIE” „

Puchar Tymbarku

W dniu 4.04.2024 roku na boisku sportowym w Kacwinie odbył się Puchar Tymbarku. Nasza reprezentacja rozegrała bardzo dobry turniej zajmując II miejsce i przegrywając tylko z finalistami turnieju, czyli szkołą z Frydmana.

Wielkie gratulacje dla drużyny!

FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE

„Rodzic wspiera – młodzież wybiera” – warsztaty on-line dla rodziców

Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów do wzięcia udziału w warsztatach on-line z doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Przygotowaliśmy dla Państwa dwa warsztaty:

24 kwietnia 2024 (wtorek), godz. 16.00

  • Jak mądrze wspierać dziecko w wyborach edukacyjno – zawodowych?

25 kwietnia 2024 (środa), godz. 16.00

  • Jak sprawnie przejść proces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej?

Każdy z warsztatów będzie składał się z wykładów ekspertów oraz części dyskusyjnej podczas której udzielimy odpowiedzi na zadane przez Państwa pytania.

Link do wydarzenia on-line zostanie udostępniony na stronie od linkiem

https://www.festiwalzawodow2024.pl/rodzic/

„Zupa rybna w Odessie”

Monodram o najsłynniejszym polskim emisariuszu Janie Karskim
Głos młodego pokolenia, które wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera.
Historia Jana Karskiego znakomicie ukazana przez Sebastiana Rysia

Jan Kozielewski (Jan Karski to pseudonim) urodził się w 1914 roku w Łodzi, wielokulturowym mieście będącym dużym skupiskiem społeczności żydowskiej. Wychował się w katolickiej rodzinie jako najmłodszy z ośmiorga rodzeństwa. Ukończył prawo i dyplomację na Uniwersytecie Lwowskim oraz Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął karierę dyplomatyczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.Czytaj dalej „„Zupa rybna w Odessie””

AUTYZM PO LUDZKU

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza, czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.Czytaj dalej „AUTYZM PO LUDZKU”

„Poznaj region – wyprawy turystyczne po Małopolsce”

W ramach projektu uczniowie klas IV-VIII odwiedzili Kraków. Podczas spektaklu w Operze Krakowskiej poznali bliżej historię życia Mikołaja Kopernika. Fantastyczni aktorzy, orkiestra, stroje, dekoracje i światła zrobiły na nas niesamowite wrażenie.
W czasie wizyty w Muzeum Lotnictwa uczniowie mieli możliwość zobaczenia wystawy samolotów, ale również uczestniczyli w warsztatach, podczas których samodzielnie wykonali modele śmigłowców.
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w Projekcie.

Czytaj dalej „„Poznaj region – wyprawy turystyczne po Małopolsce””