„Kłopoty Burka z podwórka” w wykonaniu kl. III

Bawimy swoimi występami przedszkolaków i klasę „0” W ramach współpracy i integracji między klasowej klasa III ze swoją wychowawczynią w dniu 26 stycznia br. odwiedziła salę przedszkolną, by popisać się swoimi umiejętnościami scenicznymi. Na uwagę zasługuje fakt, iż po prezentacji inscenizacji „Kłopoty Burka z podwórka” odważne maluchy chętnie wcielały się w rolę Burka. Oto kilka zagadek rozpoznawczych naszych milusińskich dla czytelników. Fajna zabawa towarzyszyła wszystkim dzieciakom, a uczniowie z klasy trzeciej docenieni zostali gromkimi brawami.Czytaj dalej „„Kłopoty Burka z podwórka” w wykonaniu kl. III”

Zajęcia z robotyki „ROBOTIKI”

26 stycznia br. klasa III uczestniczyła w pokazowych zajęciach z robotyki „ROBOTIKI”. Była to wspaniała zabawa rozwijająca, myślenie, kreatywność oraz precyzję. Pod koniec zajęć zbudowane w parach miniaturowe roboty napędzane silnikami i skonfigurowane z tabletami rozpoczęły wyścig do wyznaczonej mety. Doping był taki sam, jak przy realnych zawodnikach.

                                                                                              Zabawa była super!

Chętni uczniowie mają szansę kontynuowania swoich zainteresowań  po feriach.Czytaj dalej „Zajęcia z robotyki „ROBOTIKI””

DZIEŃ POPCORNU

Dzień Popcornu to kolejny radosny powód do świętowania. Według kalendarza świąt nietypowych przypada 19 stycznia. Prażona kukurydza, z angielskiego popcorn, przysmakiem była już niemal 7 tysięcy lat temu w Peru.

A wiecie, czemu żółta, nieduża kuleczka puchnie i wybucha? Ziarenka specjalnego rodzaju kukurydzy wsypane są do woreczka, który skupia promieniowanie. W środku w czasie podgrzewania robi się bardzo ciepło i przy około 190 stopniach zawarte w bielmie białka i skrobia miękną, woda zamienia się w parę, łupinka nie wytrzymuje ciśnienia i słyszymy charakterystyczny wybuch. To, co zjadamy ze smakiem, to masa skrobiowo-białkowa. Niby nic a daje tyle radości. 😉Czytaj dalej „DZIEŃ POPCORNU”

Zagrożenie hazardem

Dlaczego gramy w gry, licząc na wygraną? Jakie cechy posiada hazardzista? W co grają nasi uczniowie?

Nastolatkowie hazardzistami? Tak, to możliwa wersja. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że ich dzieci grają w gry, w których wygrywa się lub traci pieniądze. Zaproszone panie z Urzędu Skarbowego z Nowego Targu przybliżyły naszym uczniom historię hazardu. Poruszone zostały również tematy związane z nielegalnym hazardem, grami dla osób pełnoletnich, stopniami uzależnienia od hazardu. Czytaj dalej „Zagrożenie hazardem”

Światowy Dzień Bałwana

Bałwanki
Jest taki ogród zaczarowany,
po którym chodzą śnieżne bałwany.
Duże bałwany, bałwanki małe,
wszystkie ze śniegu i jak śnieg białe.
Choć mróz największy i śnieżek prószy,
bałwankom nigdy nie marzną uszy.
Za to, gdy słońce trochę przygrzeje,
to czary – mary nos im topnieje.

Czytaj dalej „Światowy Dzień Bałwana”

Aktywne przerwy

W co dziś gramy? W piłkarzyki? Warcaby? Może bilard? Kostki Rubika? Czy poskaczemy w klasy? Czy raczej gra TWISTER? Takie dyskusje i zapytania słychać przed wyjściem z sal lekcyjnych równo z dzwonkiem.

Po lekcji, przed lekcją, ale nie w trakcie lekcji można grać na korytarzach naszej szkoły w przeróżne gry, nie tylko planszowe. Jest to forma rozrywki, o którą prosili uczniowie, gdyż nie zawsze da się wyjść zimą podczas przerwy na zewnątrz szkoły. Uczniowie mają do dyspozycji wiele gier. Naprawdę jest w czym wybierać. Uczniowie uczą się różnych umiejętności, również tego, jak przegrać i nie płakać, z którym kolegą grać, aby wygrać i wielu innych. Teraz czas na lekcji szybciej biegnie, gdyż na korytarzach czekają już gry.Czytaj dalej „Aktywne przerwy”

Jak Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem?

Dzisiejsza lekcja historii nie pozostawiała nikogo obojętnym. Nie dało się też na niej zasnąć mimo późnej pory popołudniowej. A dlaczego? Powód był jasny – dwóch panów z Agencji Widowisk Artystycznych ARKONA opowiadało o królach elekcyjnych, bitwach z wieku XVII, szlachcie i zwyczajach ludzi tamtych czasów.

Zaproszeni goście czynili to z dużym zaangażowaniem, opowiadając mocnym, donośnym głosem ciekawostki historyczne i pokazując stroje, zbroję, broń. Nasi uczniowie i uczennice przymierzali więc proste suknie chłopów, żupan szlachcica czy zbroję husarza. Poza tym łapszańscy młodzi historycy powtarzali wiedzę m.in. o tym, kto przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, jaką szablę nazywamy batorówką, których królów wybrano podczas elekcji. Czytaj dalej „Jak Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem?”

„Twoje dane – Twoja sprawa”

Nasza szkoła, od listopada 2022r. do maja 2023r., bierze udział w XIII edycji Programu „Twoje dane – Twoja sprawa” organizowanej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
Dzisiaj, 24 stycznia 2023 r., odbył się Dzień Ochrony Danych Osobowych. Uczniowie klasy 8 przekazali swoim młodszym kolegom wiele ważnych informacji m. in.: „Dlaczego ochrona danych jest ważna w życiu każdego człowieka?”. Udzielili również porad, jak chronić swoje dane osobowe, by uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw. Czytaj dalej „„Twoje dane – Twoja sprawa””