Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki

„Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem.
Staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.”
Józef Piłsudski

Zbliżamy się do czasu, kiedy wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie  „Szkoła pamięta”- jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi – czyli naszych uczniów – na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.

 W ramach wspomnianej akcji nasi uczniowie wraz z wychowawcami podjęli się różnych zadań. Oddziały przedszkolne oraz klasy I i II odwiedziły cmentarz. Dzieci zostały zapoznane z zasadami właściwego zachowania się w miejscu pamięci o zmarłych. Chwilą zadumy i wspólną modlitwą nad grobem Nieznanego Żołnierza uczczono pamięć poległych żołnierzy podczas II wojny światowej. Nasi wychowankowie zapalili też znicze na grobach nauczycieli spoczywających na miejscowym cmentarzu. Z kolei uczniowie klasy V poznawali historię swojego regionu, czytając podczas lekcji wychowawczej opowiadania i wspomnienia napisane przez swoich starszych kolegów i opublikowane w książce ” Nasza dziedzina”. Poza tym piątoklasiści poszerzali wiedzę na temat wsi Łapsze Wyżne i ludzi ważnych dla naszej społeczności, oglądając nagrania filmowe z uroczystości 100-lecia szkoły i nadania jej imienia Błogosławionego Jana Pawła II. Natomiast klasy IV, VI-VIII zostały zapoznane z biografią lokalnego bohatera wojennego, łapszanina pana Antoniego Kiedziucha, który był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, uczestniczył w walkach o Tobruk, służył na statku ORP „Błyskawica”. W bieżącym roku przypada 10. rocznica jego śmierci. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o wojennych losach pana Antoniego, podziwiali przyznane mu odznaczenia polskie i zagraniczne. Ponadto wychowankowie klasy IV przygotowali prezentację multimedialną na temat tego niezwykłego człowieka, który, jak wielu innych Polaków, z ogromną determinacją i ofiarnością walczył z okupantem.

Nasi uczniowie i nauczyciele pamiętają o swoich korzeniach, o przodkach, o historii regionu, a także o poszczególnych osobach, które pochodząc z tych okolic nieraz narażały życie, abyśmy dziś mogli spokojnie żyć w wolnej Polsce. Cześć ICH pamięci!

Beata Magiera