Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!

20 marca z okazji pierwszego Dnia Wiosny zuchy z naszej szkoły wraz z dh. Anią Chowaniec wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie przygotowania i spalenia Marzanny.

Najpierw uczniowie przynieśli potrzebne materiały takie jak gałązki, trawy i kwiaty, aby zbudować Marzannę – symboliczną kukłę personifikującą zimę. Następnie grupa wyruszyła na spacer, żeby znaleźć odpowiednie miejsce do jej spalenia, oddalone od zabudowań i lasów.Czytaj dalej „Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!”

Imieniny Zucha

29 lutego 2024 roku Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Białce Tatrzańskiej zatętniło życiem, gdy zuchy zebrały się, by uczcić rzadkie i wyjątkowe wydarzenie – Imieniny Zucha, które odbywają się tylko co cztery lata.

Nasza gromada także wzięła udział w tym ważnym wydarzeniu, bowiem 11 zuchów, pod  opieką dh. Anny Chowaniec i dh. Joanny Zabrzewskiej, przywiozło do Białki nie tylko entuzjazm, ale i iskrzącą energię.

Program imprezy był bogaty w różnorodne atrakcje. Świętowanie rozpoczęliśmy od pląsów i zabaw, a następnie wspólnie odśpiewaliśmy „Sto lat”, podczas którego nie zabrakło radosnych okrzyków i uśmiechów na twarzach. Następnie wszyscy goście delektowali się słodkim tortem, który stanowił symboliczny gest jubileuszu.Czytaj dalej „Imieniny Zucha”

VII Festiwal Piosenki Patriotycznej

VII Festiwal Piosenki Patriotycznej

I tym razem nie mogło nas  zabraknąć!

Wyjazd 25 listopada br. do Wiejskiego Domu Kultury w Ochotnicy Górnej na VII Harcerski Festiwal Piosenki Patriotycznej okazał się szczęśliwym przedsięwzięciem dla naszych Zuchów i Harcerzy.

Gromada „Pracowite Mrówki” oraz Drużyna harcerska „Płomienne Plemię” wraz opiekunkami  drużynową D. Krzysik oraz przyboczną A. Chowaniec  dzielnie reprezentowali naszą szkołę i gminę. W kategorii ZUCHY nasza Gromada zdobyła II MIEJSCE za wykon pieśni „Rozkwitały pąki białych róż”. Nasi Harcerze w swej kategorii również zdobyli II MIEJSCE za wyśpiewaną pieśń „Warszawskie Dzieci”. Czytaj dalej „VII Festiwal Piosenki Patriotycznej”

Niech żyje Polska!

Uczczenie 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, której organizatorem był wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, dokonało się 11 listopada br. W tych uroczystych obchodach brała udział 7 – osobowa delegacja Gromady Zuchowej „Pracowite Mrówki” oraz 9-osobowa delegacja Drużyny Harcerskiej „Płomienne Plemię” z Łapsz Wyżnych. Obydwie delegacje uczestniczyły tradycyjnie w uroczystej Mszy …

Wizyta Harcerzy i Zuchów na cmentarzu

Odpowiedzialność za Mogiłę Nieznanych Żołnierzy oraz utrzymanie jej w czystości, to zadanie naszej Drużyny Harcerskiej „Płomienne Plemię”,  która wraz z Zuchami w  br. szkolnym 25 października nawiedziła cmentarz i złożyła kwiaty i znicze na mogile. Uczczenie poległych minutą  ciszy, modlitwą, kwiatami,  to tylko niewielki symbol  jaki możemy ofiarować poległym bezimiennym żołnierzom… i za naszą wolność.

BÓG HONOR OJCZYZNA

Czuwaj!Czytaj dalej „Wizyta Harcerzy i Zuchów na cmentarzu”

Spotkanie ze Skautami Europy

Wakacje to niepowtarzalny czas do wielu spotkań, zawierania znajomości, przygód…  .  14 lipca br. nasza Gromada Zuchowa „Pracowite Mrówki oraz Drużyna Harcerska „Płomienne Plemię” wraz z opiekunami dr. D. Krzysik, dr.  A .Chowaniec, dr. J Zabrzewską uczestniczyli w spotkaniu ze Skautami Europy. Czytaj dalej „Spotkanie ze Skautami Europy”

„Dzień Krokusa 2023”

W dniach  22-23 kwietnia GZ „Pracowite Mrówki” uczestniczyła w zuchowym wydarzeniu „KROKUSIE 2023”,  zrzeszającym ponad 100 uczestników wraz z opiekunami Po zakwaterowaniu w Szkole Podstawowej Białce Tatrzańskiej Zuchy wyruszyły w teren z podziałem na patrole, z kartami patrolowymi i mapami na swoje pierwsze w czasie zjazdu zadanie. Pogoda dopisywała zatem w dobrych nastojach i przy wielkim zaangażowaniu, wszystkie patrole zadania ukończyły. Zwieńczeniem zadań terenowych była wyprawa pod Koziniec 2, gdzie zuchy poczęstowane zostały kiełbaską, oscypkiem i herbatką. Po tej wspólnej kolacji wróciliśmy do szkoły. W wolnej chwili, przed wieczorną odprawą, odbył się konkurs plastyczny.  Dzieciaki z przywiezionych butelek plastikowych wykonały ozdobne doniczki  z elementami krokusów. Później w hali sportowej po założeniu mundurów wszyscy spotkaliśmy się na wieczornej odprawie. Dla naszej Gromady była to ważna chwila, gdyż trójka z naszych najmłodszych Zuchów złożyła „Obietnicę Zuchową”. Czytaj dalej „„Dzień Krokusa 2023””

Przygotowania do wyjazdu na Krokusa

12 kwiecień – zbiórka obejmowała wstępne przygotowania do wyjazdu na Krokusa, który odbędzie się na przełomie 22-23 kwietnia. Zuchy z zapałem dokonały ostatniej korekty i prezentacji swoich prac plastycznych, które wezmą udział w konkursie zuchowym podczas wspólnego wyjazdu. Zadaniem końcowym każdego zastępu było wykonanie pracy plastycznej na dużym formacie w dowolnej technice plastycznej. Wszystkie pracy uwzględniały tematykę „Kurierów Tatrzańskich”.Czytaj dalej „Przygotowania do wyjazdu na Krokusa”

8 kwiecień – Czuwanie zuchów przy Grobie Pańskim

Wielka Sobota to niezwykle  ważne wydarzenie dla wszystkich Chrześcijan. W tym dniu  nie tylko barwne koszyczki ze święconką są ozdobą kościołów, ale przede Groby Pańskie i straże, które pełnią rolę „stróżów” Grobu,  w którym spoczywa Ukrzyżowany  Jezus. W naszym łapszańskim kościele tradycyjnie funkcję te pełnią strażacy, a w tym roku wspomogli strażaków także zuchy i harcerze, którzy z wielkim oddaniem i powagą wykonywali powierzone im zadanie.Czytaj dalej „8 kwiecień – Czuwanie zuchów przy Grobie Pańskim”

„Pożegnanie Zimy”

„Pożegnanie Zimy”- by tradycji stało się zadość Gromada Zuchowa Pracowite Mrówki pożegnała zimę wykonując kukłę Marzanny. Wiosenny spacer umożliwił  zuchom wykonanie tego zadania. W bezpiecznym miejscu na obrzeżach naszej miejscowości kukła „zginęła” w gorących płomieniach, a symbol wiosny –gałązka przyozdobiona kolorowymi wstążkami wróciła do szkoły zwiastując radość i nową nadzieję na ciepłe dni.

Czytaj dalej „„Pożegnanie Zimy””