Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość.
Zaborcy: Austria, Prusy i Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolny było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.
Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień, Polska w 1918 roku odzyskuje upragnioną niepodległość.
Z tej okazji cała nasza szkolna społeczność wzięła udział w ogólnopolskiej akcji MEN: #Szkoładohymnu. Punktualnie o godzinie 11:11 odświętnie ubrani uczniowie, wspólnie z p. Dyrektor i nauczycielami, odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego – dumnie, uroczyście, pełni powagi… aż łza zakręciła się w oku.
Następnie odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy VIII oraz ich młodsi koledzy wystawili emocjonującą inscenizację (przeplataną pantomimą) poświęconą kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcielając się z wielkim patosem w odgrywane przez siebie role, przenieśli widzów w strefę patriotycznego uniesienia. Podczas przedstawienia wybrzmiewały poetyckie strofy, opisujące nasze wspólne wspomnienia narodowe, które – połączone z niezwykle nastrojową muzyką i przejmującą grą sceniczną młodych aktorów – oddały w pełnej krasie niezwykłość oraz historyczną doniosłość wydarzeń z dnia 11 listopada 1918 r.
Celina Regiec