W dniach od 3-5 lutego 2023r. odbyły się Śpiskie Zwyki. Pierwszy dzień zmagań instrumentalistów, śpiewaków i gawędziarzy odbył się na Zamku Niedzickim.

W konkursie gawędziarzy wzięły udział 3 uczennice naszej szkoły. Na pewno wielu słuchaczy zainteresowała historia „O strzigach ze Śmietanioka”, które podmieniły swoje dziecko na ludzkie, o bardzo brzydkich kobietach nazywanych „Dziwozonami”, które dokuczały ludziom i kradły rzepę rosnącą na polach, a także „Ej te komórki”, gdzie śpiskie dzieci już dawno przewidziały rozwój „telefonii komórkowej”.

W drugim dniu odbyły się występy zespołów w siedzibie GOK w Niedzicy.  Naszą szkołę reprezentował dziecięcy zespół regionalny Łasańskie Fijołecki , który przedstawił scenkę  pt. „Małe Piastunki”. W zespole członkami są uczniowie z kl. I –V.

Wszyscy, zarówno gawędziarze, jak również zespół regionalny zaprezentowali wysoki poziom i zdobyli:

w kategorii dziecięcej gawędziarz:

– Sonia Chowaniec z kl. V – II miejsce

– Magdalena Budz z kl. IV – III miejsce

– Izabela Kalata z kl. V – III miejsce

w kategorii dziecięce zespoły regionalne:

– dziecięcy zespół regionalny Łapsańskie Fijołecki działający przy Szkole Podstawowej  im. Błogosławionego Jana Pawła II
II miejsce

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                           Aniela Gryglak-Bigos, Dorota Moś