Dnia 04.04.2023r. klasa VII uczestniczyła w spektaklu profilaktycznym pt. „Laboratorium życia” w Szkole Podstawowej w Łapszance. Aktorki z teatru „Maska” z Krakowa przedstawiły problem nadużywania alkoholu i dopalaczy, które kiedyś znane były jako środki kolekcjonerskie, dziś nazywane są odczynnikami chemicznymi do stosowania w laboratoriach. Niestety coraz częściej młodzież sięga po te pozornie legalne substancje, szukając silnych wrażeń. Dopalacze bywają jednak dużo mocniejsze i o wiele bardziej toksyczne od narkotyków, a co za tym idzie, szybciej uzależniają i powodują poważne komplikacje.

Podczas wspomnianego przedstawienia nasi uczniowie poznali Laurę, która miała problem wynikający z zażywania dopalaczy. Dziewczyna opowiadała, że pewnego dnia, po zażyciu dopalaczy, przeniosła się do miejsca dotąd jej nieznanego. Poznała tam chłopaka, który niewiele o sobie mówił. Nikt nie znał nawet jego imienia, istotny był tylko fakt, że spowodował wypadek, prowadząc po alkoholu, a teraz reprezentuje wszystkie osoby, które popełniły ten sam błąd. Laura i tajemniczy nastolatek zajmują miejsca na dwóch krzesłach, ale trzecie wciąż pozostawało puste. Dlaczego? …

Dziewczyna zaczyna opowiadać swoją historię. Myślami wraca do poszczególnych momentów życia i przykrych wspomnień o dopalaczach. Wspomina, że początkowa niewinna zabawa zmieniła się w koszmar, a następnie w uzależnienie, które nie pozwalało nawet na spokojny sen. Retrospekcje zaczynają się mieszać z rzeczywistością, a Laura czuje przerażenie. Ostatnia myśl nie daje jej spokoju – za dużo zażyła? A może towar był trefny? Gdzie teraz jest? Kim jest tajemniczy towarzysz? Na kogo czeka puste krzesło?

Uczniowie klasy VII znają już odpowiedź.

                                                                                             Katarzyna Pacyga