W dniu 2 października br. uczniowie klas ósmej odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.
Podczas zwiedzania z przewodnikiem uczniowie usłyszeli historię powstania obozu, który „stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Młodzież poznała tragiczne warunki życia więźniów, ich kategorie i oznaczenia, kary, egzekucje, a także losy dzieci i pseudoeksperymenty medyczne, jakie na nich przeprowadzano.
W trakcie zwiedzania Muzeum, które stało się tak naprawdę ogromnym cmentarzem, przywołane zostały też opowieści o wzajemnej pomocy wśród więźniów w tej brutalnej rzeczywistości, z jaką przyszło im się zmierzyć. Wspomniano też heroiczne czyny wybitnych postaci takich jak Maksymilian M. Kolbe czy Witold Pilecki. Młodzież z przejęciem i zadumą słuchała słów przewodnika, który na koniec udzielił odpowiedzi na pytania współczesnego młodego pokolenia.
Uzupełnieniem zwiedzania były warsztaty edukacyjne, które miały na celu zaktywizowanie uczniów, a także pogłębienie refleksji o człowieku. Ósmoklasiści zostali podzieleni na grupy i w oparciu o dostępne materiały stworzyli wystawy, nadając im odpowiednie tytuły.
Na podsumowanie uczestnicy zaprezentowali wyniki swoich prac, które pokazały, że nasza młodzież potrafi się zaangażować i podejmować trudne dyskusje zainicjowane przez edukatora.
Celina Regiec