Kiedy jakiś czas temu jeden z największych serwisów społecznościowych miał globalną awarię wielu z nas nerwowo odświeżało aplikację. Sprawdzaliśmy połączenie internetowe, szukaliśmy informacji, dlaczego serwis nie działa. Przekonaliśmy się, że FOMO jest bliżej niż nam się wydawało.

Fear of missing out, w skrócie FOMO, oznacza lęk przed wypadnięciem z obiegu. To obawa, że coś istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. Problem ten dotyczy znacznej liczby polskich internautów – już 14% z nich charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż… 94%.

Niezależnie od wieku

Zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy internetu mogą doświadczyć FOMO. Widzimy jednak, że nastolatki są na nie bardziej podatne. Pamiętajmy, że od FOMO niedaleka droga do nadużywania urządzeń cyfrowych, a nawet uzależnienia – wyjaśnia Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK, autorka poradników poświęconych FOMO skierowanych do rodziców i nauczycieli.

To, że często zaglądamy do powiadomień na komórce czy w komputerze nie musi od razu oznaczać kłopotów. Jak zatem rozpoznać FOMO i dostrzec symptomy uzależnienia od telefonu, internetu, mediów społecznościowych i gier cyfrowych? Wyjaśniamy.

Na początek zapytajmy sami siebie. Odpowiedz „tak” lub „nie” na te stwierdzenia:

  • Obawiam się, że inni ludzie – w tym moi znajomi – mają więcej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu.
  • Czuję niepokój w sytuacji, kiedy moi znajomi bawią się beze mnie, kiedy nie wiem, jakie mają plany, obawiam się, ze przeoczę zaplanowane lub spontaniczne spotkanie.
  • Ciągle sprawdzam, co robią moi znajomi, chcę być na bieżąco z ich życiem.
  • Czuję potrzebę, a czasem przymus relacjonowania swojego życia – przede wszystkim pozytywnych wydarzeń – w internecie.
  • Muszę mieć telefon zawsze w zasięgu ręki tak, aby nic mi nie umknęło.

 

Jeśli na większość odpowiedziałeś pozytywnie to sygnał, że warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób korzystasz z mediów społecznościowych i internetu… A teraz zwróć też uwagę na to, jak Twoje dzieci korzystają z nowych technologii. Czy coś wzbudza Twój niepokój? Pamiętaj, że młodsi czerpią wzorce z dorosłych – jeśli Ty nie możesz odłożyć telefonu nawet na chwilę – jest duże ryzyko, że tak samo postępować będzie Twoje dziecko.

Rozpocznij rozmowę ze swoim dzieckiem!

Lęk przed odłączeniem od internetu dotyka coraz więcej młodych osób. Rodzicu, mamy nadzieję, że znajdziesz tu wiele inspiracji i ciekawych materiałów, dzięki którym dowiesz się, jak chronić swoje dziecko przed zagrożeniami w sieci. Całą rodziną oglądajcie bajki, czytajcie materiały, słuchajcie podcastów i przede wszystkim rozmawiajcie!

https://www.youtube.com/watch?v=7oSY3m02noY&t=30s

https://www.youtube.com/watch?v=ErfIxYtKPyU&t=30s

fomo ebook

Poradnik cyberprzemoc