„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.” – Richard Steele

Czy można spędzać przerwę inaczej niż na spacerach z koleżanką lub na staniu w kolejce do sklepiku? Można! Również z kolegą udaje się sięgnąć po wspólną książkę, i do sklepiku można postać, zerkając w książkę trzymaną w ręku. Czytać warto wszędzie, w każdej sytuacji. Książka jest, jak mówi Józef Wasowski, nieodłącznym przyjacielem myślącego człowieka. A myślenie jest przecież czynnością towarzyszącą nam stale. Ponadto czytanie jest formą rozrywki, więc dlaczego nie sięgnąć po książkę nawet w czasie wolnym, na przykład podczas przerwy międzylekcyjnej?

W ostatni piątek wielu naszych uczniów przyniosło ze sobą swoje ulubione książki. Pojawiły się wówczas bajki, komiksy, opowiadania przygodowe, fantastyka. Można też było wypożyczyć coś interesującego z dobrze zaopatrzonej naszej szkolnej biblioteki, która pozyskała wiele nowości wydawniczych, angażując się w ostatnich latach m.in. w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Najwięcej czytelników było wśród najmłodszych uczniów. Brawo dla nich i ich opiekunów! Starsi, obarczeni obowiązkiem nauki do sprawdzianów czy egzaminów, sięgali najczęściej, jeśli nie po podręczniki, to po lektury lub ewentualnie po inne książki znanych pisarzy. Z kolei nauczyciele polecali sobie nowości pedagogiczne lub metodyczne.

Każdy czyta, co lubi. Kryminał, biografia, wywiad, literatura faktu – wśród ciekawych książek jest tak ogromny wybór, że czasu brakuje na ich lekturę. A więc nie pozostaje nam nic innego, jak czytać, czytać, czytać, …