Inwestycja w dzieci, to inwestycja w przyszłość….
Takim stwierdzeniem można podsumować piątkowe szkolenie dla rodziców poprowadzone przez Panią mgr Weronikę Potaczek, psycholog, diagnosta. Pani Weronika to absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła studia podyplomowe „Psycholog jako biegły sądowy” na Uniwersytecie SWPS oraz studia podyplomowe „Problemy psychologii klinicznej dzieci i młodzieży”. Właścicielka firmy Centrum Rozwoju i Psychologii, od 2014 r. działa na rynku usług szkoleniowych. Za swoją pracę na rzecz dzieci wyróżniona odznaką Gwiazdy Szeryfa Praw. Prezes Fundacji PoWer, która to była inicjatorem otwarcia Centrum Pomocy Dzieciom na Podhalu.
W ramach spotkania z rodzicami pani psycholog przeprowadziła szkolenie dla rodziców z zakresu „Bądź na czasie – co w sieci piszczy, psychologiczne aspekty kultury internetowej”. Pani psycholog zwróciła uwagę na problemy wśród całej populacji, które dotykają również naszą młodzież.
Młodzi ludzie mają trudności z radzeniem sobie w sytuacjach trudnych. Pani Potaczek podkreśliła, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być nadmierne czy niewłaściwe korzystanie z Internetu. Pokazała rodzicom różne strony z grami czy najpopularniejsze osoby w sieci, które z różnych powodów mogą imponować młodzieży, nie zawsze jednak są to właściwe wzorce. Młodzież może odczuwać lęk, smutek, beznadziejność, bezradność, trudności z koncentracją uwagi, trudności w nauce, łatwe irytowanie się, wrogość, agresję, itp. Pani Weronika zwróciła szczególną uwagę na rolę rodziców w życiu młodego człowieka, zapewnienie mu poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, ale też wyznaczanie granic i konsekwencję. Ważna jest też czujność rodzica w sytuacji, kiedy dziecko zachowuje się inaczej niż do tej pory, zmieniło nastrój, zachowanie czy niepokoi nas towarzystwo, z którym przebywa. Należy wówczas skontaktować się ze szkołą, aby szukać wsparcia i pomocy. Wysyłanie dziecku komunikatów typu: „weź się w garść”, „samo przejdzie”, „jesteś duży, poradzisz sobie”, itp. tylko pogarsza jego stan i może prowadzić do głębszych zaburzeń.
Rodzic czy nauczyciel może skorzystać z ogólnopolskiego telefonu zaufania 800 100 100. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz. Więcej informacji: www.116111.pl
Rodzicu, nie czekaj na drastyczne zachowania, odbieraj sygnały wysyłane przez dziecko, słuchaj i pomagaj!

pedagog specjalny

Renata Błazoszek-Sołtys