Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, rodzice oraz nauczyciele włączają się w akcję charytatywną, której celem jest pozyskanie środków finansowych na opiekę nad ciężko chorymi, zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz pomoc finansową dzieciom chorym na raka. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Kupując cebulkę żonkila wspieramy działalność Fundacji.

PAMIĘTAJCIE – BEZ WAS NIE UDAŁOBY SIĘ NAM  ZROBIĆ WIELU  PIĘKNYCH  I WAŻNYCH RZECZY

Zapraszamy i dziękujemy: Beata Kwak i Dorota Moś

O fundacji

Ze statutu:

Celem Fundacji jest pomoc ludziom cierpiącym, oraz ich bliskim, którzy zmagają się z przewlekłą, ciężką lub nieuleczalną chorobą, łagodzenie ich cierpień fizycznych, psychicznych, duchowych oraz edukacja społeczeństwa w zakresie opieki paliatywno- hospicyjnej.

Jak to się stało, że w Nowym Targu powstała Fundacja im. Adama Worwy?

Kiedy w 2008 roku Adam Worwa i jego rodzina po raz drugi usłyszeli diagnozę „rak” wszyscy poczuli ogromny strach. Ale była też nadzieja…  Już raz udało się wygrać. Nikt nie dopuszczał do siebie myśli, że tym razem coś pójdzie nie tak, że coś może zatrzymać kogoś, kto miał energii i chęci życia więcej niż przeciętny człowiek.  Niestety od dnia 25 stycznia 2008r, od dnia pierwszej operacji wszystko szło nie tak. Coraz gorsze rokowania, coraz to nowe, trudne wiadomości, z którymi przyszło się zmierzyć.

To były bardzo trudne miesiące. Trwanie w cierpieniu z człowiekiem, którego się kocha uczy pokory, przypomina, co tak naprawdę w życiu jest ważne i jak małymi istotami jesteśmy, jak mało możemy.  Pokazuje również jak cenna jest w życiu jest Przyjaźń, Miłość, wsparcie bliskich osób. Jak ważna jest opieka medyczna, nawet wtedy kiedy nie ma mowy o wyleczeniu.

Adam Worwa zmarł 3 lipca 2008 roku. Zostawiło to wielką bolesną ranę w wielu sercach. Jego choroba i odejście pokazały bliskim, jak bardzo bezradna i samotna może czuć się rodzina, w której jest ciężka choroba. Skąd brać siły, jak poradzić sobie z wielką złością, bezradnością, rozpaczą, co zrobić z dziećmi, które w rodzinie są i również przeżywają to wszystko, co można zrobić, by chory człowiek nie cierpiał, jak z nim rozmawiać o chorobie, o śmierci.

Trudne pytania….

Niespełnionym marzeniem Adama Worwy było, by na terenie Podhala wybudować hospicjum, by ludzie potrzebujący znaleźli tam fachową pomoc.  To marzenie stało się marzeniem całej, pozostawionej w żałobie rodziny. Tym bardziej że przez ostatnie chwile życia pana Adama pomogła rodzinie przejść pani dr Anna Węglarz z Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. Oprócz fachowej pomocy dała czas, zrozumienie i ogromne wsparcie – całej rodzinie. Wierzymy, że wkrótce będzie miejsce, gdzie ludzie borykający się z ciężką chorobą i ich bliscy znajdą fachową pomoc medyczną, psychologiczną, gdzie będą mogli nabrać sił do walki o lepsze jutro.

W tym celu 18 listopada 2009 r Czesława Worwa (małżonka zmarłego Adama Worwy) powołała do życia Fundację jego imienia.  6 stycznia 2010 roku Fundacja im. Adama Worwy uzyskała wpis do KRS (nr 0000345171) a od 1 lutego 2010 roku rozpoczęła swoją działalność.

1 lutego 2010roku w Domu Katechetycznym przy parafii NSPJ w Nowym Targu rozpoczął się pierwszy cykl szkoleń dla rodzin osób chorych i dla wszystkich którzy chcą się chorymi opiekować, uruchomiona została również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Kursy opieki nad chorym  są organizowane cyklicznie przy współpracy z Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół Chorych Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. Z roku na rok rozwija sie również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

W październiku 2010roku otoczyliśmy duchową opieką rodziny zmagające się z ciężką, przewlekłą chorobą. Raz w roku – w listopadzie – modlimy się również za tych, którzy odeszli do wieczności.

Od marca 2012roku najciężej chorych odwiedza w domu pan Wojciech Korczak – rehabilitant, który uczy rodziny jakie ćwiczenia wykonywać aby ulżyć w cierpieniu i zapobiec powstawaniu odleżyn.

W grudniu 2012roku zostało otworzone Biuro Fundacji w centrum- na Al. 1000-lecia 44, obok biura – Sklep Medyczny, z którego całkowity dochód przeznaczony jest na cele statutowe Fundacji- obecnie sklep znajduje się na ul. Królowej Jadwigi, obok marketu ,,Lewiatan” (popularny Rajski).

Otaczamy opieką dzieci z rodzin, w których jest ciężka choroba.

Od maja 2014 roku podpisujemy z chorymi umowy dotyczące współpracy przy pozyskiwaniu środków na leczenie i rehabilitację.

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego i posiadamy możliwość pozyskiwania funduszy z 1%.

Zarząd Fundacji: 

Aneta Markus – Prezes Zarządu

Anna Zgierska – V-ce Prezes Zarządu

Urszula Sięka – Członek Zarządu

Aneta Mróz – Molitorys – członek Zarządu