„Każda książka (…) – powiększa naszą wiedzę.”
Antoni Ber
W roku szkolnym 2023/24 kontynuujemy realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Na zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej otrzymaliśmy dotację rządową w kwocie 4000,00 zł, co z wkładem Gminy w kwocie 1000 zł dało możliwość zakupu 71 książek. Na liście zakupionych pozycji znalazły się tytuły nowych książek i lektury szkolne. Wśród nich są między innymi: ,,Historie dla dziewcząt i chłopców, którzy chcą uratować świat”, ,,Bursztyny”, ,,Jesienna miłość”, ,, Kłopoty Kacperka”, ,,Którędy do Yellowstone”, ,,Natka” oraz wiele innych pozycji z kanonu lektur. Są to np.: ,,Kamienie na szaniec”, ,,Quo vadis”, ,,Ziele na kraterze”, ,,Oskar i pani Róża”. Wszystkie zakupione książki zostały wpisane do systemu MOL NET+ i księgi inwentarzowej księgozbioru biblioteki. Informację o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa i działaniach, związanych z jego realizacją Pani Dyrektor mgr Anna Stanek przekazała rodzicom podczas pierwszego w tym roku spotkania.
Podjęto wiele działań związanych z realizacją projektu. Oto one:
- przystąpienie do akcji ,,Noc Bibliotek” – w tym roku szkolnym pod hasłem: ,,Absurd to nie czytać”,
- udział w akcji ,,Narodowe Czytanie”- czytamy powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”,
- szkolny międzyklasowy konkurs promujący czytelnictwo,
- wzbudzenie zainteresowania autorami książek i ich bohaterami,
- konkurs na najciekawszą reklamę książki,
- spotkanie z autorem książek naszych dziadków i rodziców,
- pasowanie na czytelnika,
- kalambury w odgadywanie postaci literackich,
- projektowanie okładek książek,
- innowacje pedagogiczne z wykorzystaniem zakupionych książek,
- udział w akcji: ,,Przerwa na czytanie-bicie rekordu w czytaniu”.
Pamiętajmy, że czytanie pomaga w odniesieniu sukcesu nie tylko w szkole, ale także w życiu dorosłym, wzbogaca słownictwo; uczy wyrażać myśli, uczucia oraz służy do poszerzania wiedzy o otaczającym świecie (kulturze, historii, przyrodzie). Dzięki niemu wzbogacamy własne doświadczenia i rozwijamy zainteresowania. Otwiera oczy na świat i drugiego człowieka. Czytając dzieci uczą się pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi.
Dziecko czytając może wejść w sytuację bohatera, przeżywać z nim różne emocje, zdystansować się do swoich problemów. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić, pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
W dzisiejszym świecie ludzie żyją w ciągłym pośpiechu, warto więc znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie. Czytanie rozwija, pobudza naszą fantazję, doskonali pamięć i koncentrację.
.