W piątek, 20 października klasy VI i VIII wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Pienińskim Parku Narodowym. Zajęcia miały formę wędrówki pieszej, w trakcie której pani przewodnik przybliżała zagadnienia dotyczące m.in. celów i zasad ochrony w parkach narodowych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych Pienińskiego PN, charakterystyki ekosystemów występujących w Pienińskim PN i wpływu ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze.
Przemarsz rozpoczął się w Krościenku spod siedziby dyrekcji PPN. Szlak piął się etapami w górę. Był odcinki trudne, łagodne i najtrudniejszy atak szczytowy. Dodatkowo jesienny klimat mokrych i śliskich kamieni nie ułatwiał wędrówki. Pani przewodnik robiła chwilowe przerwy w wspinaczce, aby dać zaczerpnąć powietrza zwłaszcza tym, którym kondycja odmawiała posłuszeństwa. Finalnie widoki ze szczytu Czerteżu (774 m) – najwyższego w grani Pieninek rekompensowały wszystkim cały trud wspinaczki. W planach wyprawy było jeszcze zdobycie szczytu Czertezika (772 m). Jednak warunki pogodowe – silny wiatr i ryzyko spadających gałęzi ze starych drzew spowodowały, że pani przewodnik podjęła decyzję o zakończeniu dalszej wspinaczki i drodze powrotnej do siedziby PPN, która też wcale nie była łatwa. Schodzenie w dół napawało większym entuzjazmem i niektórzy próbowali pokonywać je w podskokach.
Nasza wyprawa zakończyła się sukcesem w budynku dyrekcji PPN. Tu obejrzeliśmy bogatą wystawę prezentującą przyrodę Pienin. Pani przewodnik podziękowała wszystkim za miło spędzony czas. Uczniom klasy VIII, życzyła powodzenia w nowej szkole, a szóstoklasistom do zobaczenia na kolejnych, wspólnych wędrówkach.