Co roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.
Niepełnosprawność jest określana jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w funkcjonowaniu człowieka, wynikające z obniżenia sprawności fizycznej lub psychicznej albo odchyleń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Wśród mieszkańców Polski jako najczęstsze jej przyczyny są wymieniane choroby układu krążenia, narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Dalej pod względem częstotliwości występowania problemu plasują się uszkodzenia narządów słuchu lub wzroku, upośledzenia i choroby psychiczne. Ze strony instytucjonalnej wymagają wdrażania działań wyrównujących szanse: odpowiedniego podejścia dla efektywnej edukacji, regulacji w sferze zawodowej, przestrzeni publicznej i życiu codziennym w odpowiedzi na potrzeby związane z konkretną odmiennością.
PAMIĘTAJ!
Niepełnosprawność to nie kara za grzechy!
To, że ktoś jest niepełnosprawny nie oznacza, że jest głupi!
To, że ktoś jest niewidomy nie zawsze oznacza, że kompletnie nic nie widzi!
To, że ktoś jest niesłyszący nie oznacza, że jest głuchy!
To, że ktoś jest niepełnosprawny intelektualnie nie umniejsza jego godności!
To, że ktoś jeździ na wózku nie oznacza, że jest nieporadny życiowo!
Dowiedz się więcej:
Dowiedz się, jak się zachować w konkretnych przypadkach wobec osób z rozmaitymi dysfunkcjami, jakich błędów unikać i jak realizować postawę solidarności zamiast nie zawsze konstruktywnego współczucia. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”
https://www.power.gov.pl/media/13600/praktyczny-poradnik-savoir-vivre-wobec-ON.pdf
M. Kowalczyk