Monodram o najsłynniejszym polskim emisariuszu Janie Karskim
Głos młodego pokolenia, które wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera.
Historia Jana Karskiego znakomicie ukazana przez Sebastiana Rysia

Jan Kozielewski (Jan Karski to pseudonim) urodził się w 1914 roku w Łodzi, wielokulturowym mieście będącym dużym skupiskiem społeczności żydowskiej. Wychował się w katolickiej rodzinie jako najmłodszy z ośmiorga rodzeństwa. Ukończył prawo i dyplomację na Uniwersytecie Lwowskim oraz Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął karierę dyplomatyczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Po dotarciu do Warszawy Karski zaangażował się w działalność ruchu oporu i został kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Obdarzony fotograficzną pamięcią i władający kilkoma językami kilkukrotnie wyruszał z misją do polskiego rządu na uchodźstwie we Francji i Wielkiej Brytanii, przewożąc tajne instrukcje i rozkazy. Przyczynił się do budowy struktur Polskiego Państwa Podziemnego i funkcjonowania tej największej w okupowanej Europie organizacji polityczno-wojskowej. Podczas trzeciej misji został aresztowany i torturowany przez Gestapo, próbował popełnić samobójstwo. Po odbiciu przez żołnierzy Armii Krajowej kontynuował konspiracyjną działalność.

W ramach przygotowań do ostatniej i najważniejszej misji Karski dwukrotnie został wprowadzony do warszawskiego getta, by na własne oczy zobaczyć tragiczną sytuację Żydów. W przebraniu ukraińskiego żołnierza spędził również kilka godzin w obozie przejściowym w Izbicy, z którego Żydów transportowano do obozów zagłady w Sobiborze i na Majdanku. Tam ponownie widział nieludzko traktowanych, umierających z głodu i rozstrzeliwanych ludzi.

Historia Jana Karskiego została ukazana przez aktora Sebastiana Rysia i zaprezentowana uczniom klas VII i VIII naszej gminy w GOK-u w Niedzicy. Ten wzruszający monodram wykorzystujący muzykę, elementy kina, a przede wszystkim znakomitą i różnorodną grę aktorską z pewnością pozostanie w pamięci naszych wychowanków.

Dramatyczny przebieg II wojny światowej, polityka Aliantów i los europejskich, w tym polskich, Żydów, a także wypadki ludobójstwa po 1945 roku, sprawiły, że misja Jana Karskiego pozostała niedokończona i stawia przed nami moralny obowiązek jej kontynuowania.

Prościej: to, jak poradzimy sobie w określonych sytuacjach życiowych zależeć będzie od tego, jakie posiadamy umiejętności społeczne. Czy w sytuacji konfliktowej pokłócimy się, czy dojdziemy do porozumienia? Czy potrafimy zabrać głos publicznie i przekonać innych do swoich racji, czy będziemy milczeć? Te pytania pozostają otwarte…