Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Dziś nie uciekniemy od nowych technologii i życia w cyfrowym świecie. Jedyne co możemy zrobić, to wspierać naszych uczniów, edukować i towarzyszyć im w wirtualnej rzeczywistości. Świadomy uczeń to odpowiedzialny uczeń, który znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczny.

Uczniowie naszej szkoły zostali zaznajomieni z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa w Internecie podczas lekcji informatyki oraz  kl. I-III na zajęciach edukacji informatycznej w ciągu trwania tygodnia bezpieczeństwa w Internecie, czyli od 8 do 12 lutego. Dzieci miały również okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczństwa w Internecie rozwiązując interaktywne testy i quzy. Uczniowie kl. IV-VIII przygotowali wspólne, w chmurze  prezentacje multimedialną  dotyczącą tego wydarzenia, a młodsze dzieci plakaty. Na zakończenie każdy miał okazję zagrać w wirtualną grę Interlandia, by stać się świadomym odkrywcą świata Internetu,

 

Zasady w Internecie 

1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.

2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.

3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.

4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom.

5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.

7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

8. Szanuj innych użytkowników Internetu.

9. Korzystaj z umiarem z Internetu!

10. Zachowaj ostrożność w sieci!

 

Przydatne linki by czuć się bezpiecznym w sieci:

https://dyzurnet.pl/ – Dyżur.net

https://dyzurnet.pl/formularz/?pl – zgłoszenie nielegalnych treści,

http://fdds.pl/ – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,

http://fdds.pl/best/ – bezpieczna przeglądarka dla dzieci.

https://116111.pl/ – telefon zaufania

http://www.saferinternet.pl/ – bezpieczeństwo dzieci on-line

800 100 100 – telefon dla nauczycieli i rodziców.