Wyjazd z okazji Dnia Patrona w tym roku odbył się do Sanktuarium Jana Pawła II w Nowym Targu. Choć deszczowa pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, to dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami SP Łapsze Wyżne licznie zgromadzili się przed autokarami. Wspólna Msza Święta w sanktuarium, słowo Boże księdza Katechety skłoniły nas do rozważań nad nauczaniem naszego rodaka – Jana Pawła II, który odwiedził Nowy Targ już rok po wyborze na stolicę Piotrową – 8 czerwca 1979 roku. I wtedy spotkał się z wiernymi na lotnisku, gdzie zgromadziły się ogromne tłumy ludzi nie tylko z Podhala.

Drugim punktem naszego wyjazdu było właśnie sportowe lotnisko cywilne położone w Nowym Targu. Należy ono do Aeroklubu Nowy Targ. Jest to najwyżej położone lotnisko w Polsce. Każdy z nas widział nieraz unoszące się nad nowotarskim lotniskiem samoloty, szybowce czy balony, jednak mało kto odwiedził to miejsce, nie mówiąc o uważnej obserwacji pasa startowego czy o odwiedzinach w hangarze. A my mieliśmy okazję to uczynić! Dzięki uprzejmości doświadczonych pilotów, pracowników lotniska nasi uczniowie dowiedzieli się, jak nadmuchuje się balon, jak długo można nim lecieć, ile osób się mieści w koszu balona, dlaczego lot balonem odbywa się głównie rano. Wielu dzieciom udało się także usiąść w samolocie, obejrzeć szybowiec, poznać tajniki podniebnych lotów. Czy ktoś z nich zostanie pilotem? Czas pokaże!

Po posileniu się smaczną kiełbaską pozostało nam już tylko odwiedzić znajdujący się nieopodal rezerwat „Bór na Czerwonem”, który zawdzięcza swą nazwę glonowi Zygonium ericetorum, jego plecha w okresie jesieni ma barwę czerwoną.

Wzbogaceni o nową wiedzę z różnych dziedzin wróciliśmy do domów.

Beata Magiera

 

« z 2 »