27.10.2022 odbyło się  spotkanie z osobą niepełnosprawną – niewidomą (ociemniałą) panią Barbarą Sowińską w ramach akcji „NIEWIDOMI I MY- POMOC, AKCEPTACJA, TOLERANCJA” .

Wizyta w naszej szkole z tak wyjątkowym gościem przebiegała w dwóch grupach wiekowych: kl. IV- VIII oraz oddziały przedszkolne i kl. I-III. Pani Barbara mimo swej niepełnosprawności, wykazała niezwykłą pogodę ducha,  zaradność i przedsiębiorczość. Przedstawiła uczniom proste sposoby na pomaganie i okazywanie wrażliwości na problem niepełnosprawności. Gadżety zaprezentowane w grupie młodszej uczniów nie tylko zachęcały do współpracy, ale także dawały możliwość odczuwania i postrzegania świata prze osoby niewidzące. Wspaniały kontakt  z uczniami umożliwił uczniom bliższe poznanie i przełamanie bariery w kontakcie fizycznym z osobami borykającymi się z niepełnosprawnością.

Uczniowie klas starszych mogli zobaczyć, jak radzi sobie w codziennym życiu osoba niewidoma. Pani Barbara pokazała wszystkim, że ludzie niewidomi również potrafią czytać, pisać, poruszać się po ulicy, a nawet pomagać innym. Dzieci miały szansę zobaczyć rekwizyty służące osobom niewidomym, jak książki, tabliczki do pisania, alfabet Braille’a, czy specjalny zegarek. Miały też okazję spróbować, jak poruszać się z pomocą laski, rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku, węchu i smaku. Pani Basia pokazała wszystkim, jak niewiele trzeba, aby ułatwić życie ludziom dotkniętym niepełnosprawnością. Przede wszystkim trzeba wykazać chęć niesienia tej pomocy i nauczyć się umiejętnie jej udzielać. Były to niewątpliwie bardzo wychowawcze zajęcia.

« z 2 »