28 października 2022 r. – ostatni piątek przed 1 listopada nasza szkoła włączyła się, zgodnie z apelem Ministerstwa Edukacji Narodowej do akcji „Szkoła pamięta” , by upamiętnić  ważne  rocznice, wydarzenia  i postaci historyczne. Był to także Szkolny Dzień Munduru, który z tej okazji zarządziła drużynowa D. Krzysik dla  Gromady Zuchowej  „Pracowite Mrówki”.

Rozpoczętą akcję kontynuowały  zuchy z Gromady „Pracowite Mrówki”, które w towarzystwie uczniów klasy III udały się  na wiejski cmentarz. Każdy z uczestników  marszu zaopatrzony był w znicz a  skupienie malujące się na twarzach dzieci oddawało powagę tej pamiętnej chwili.

Pierwsze kroki skierowali uczniowie pod naszą TABLICĘ PAMIĄTKOWĄ z Błogosławionym Janem Pawłem II. Tam odśpiewana została ulubiona pieśń Świętego „Barka”, złożony  pamiątkowy znicz pod tablicą i w uroczysty pochód z wieńcami  udał się  na cmentarz.

Wizytacja cmentarza rozpoczęła się  od złożenia wieńców na GROBIE NIEZNANEGO  ŻOŁNIERZA –mogiła na naszym cmentarzu, w której spoczywają szczątki  bezimiennych bohaterów żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej. Nie wiemy z imienia i nazwiska, czy narodowości,  jacy to byli żołnierze, ale wiemy, że i dzięki nim, jesteśmy i żyjemy w wolnej ojczyźnie.

Kolejno, wędrując malowniczymi alejkami cmentarnymi odwiedzane były groby zamarłych, którzy pozostawili dla obecnej społeczności szkolnej cegiełkę ze swego życia. Czcząc  pamięć zmarłych modlitwą i milczeniem kolejno odkrywane były fakty z życia zmarłych, które uczniom przybliżała p. D. Krzysk.

ANTONI  KIEDZIUCH  – Wojenny   weteran samodzielnej  Brygady Strzelców Karpackich i Marynarki Wojennej z niszczyciela z Okrętu  Rzeczypospolitej Polskiej „ Błyskawica”, który po wielu perypetiach i zawirowaniach wojennych wrócił do naszej wsi i tu spoczywa, gdzie jego miejsce.

MARIA SKORUPKA – przedszkolanka, która  była pionierką pierwszego w Łapszach Wyżnych przedszkola, a był to rok 1947. To Ona rozpoczęła nową historię edukacyjną wśród łapszańskich dzieci. Pożegnaliśmy Ją w roku 2018.

Oprócz  postaci wojennych na naszym pięknym cmentarzu spoczywają także osoby , które zapisały się na zawsze na kartach naszej szkolnej historii.

Znajduje się  tutaj grób:

 1. ROZALII PALENIK – kierownika szkoły w latach 1957- 1964
 2. MARII SKORUPKA – założycielki przedszkola w ŁAPSZACH WYŻNYCH
 3. WŁADYSŁAWY KIEDZIUCH – nauczycielki z Lipnicy
 4. ANNY SUTOR – nauczycielki  w Niedzicy i w Łapszach Wyżnych
 5. EDWARDA BIZIAK  – Nauczyciela w Krościenku
 6. MARII BIZUB – Nauczycielki z  Łapsz Wyżnych,
 7. SEWERYNA  BIZUB- lutnika , wirtuoza, nauczyciela samouka, który  w spuściźnie łapszańskiej pozostawił kilku wyszkolonych skrzypków.
 8. HELENY SOŁTYS – Dyrektora naszej szkoły w latach 1971- 1981
 9. HELENY DRĄŻEK- Nauczycielki w Tylmanowej
 10. ANDRZEJA KALATA- Dyrektor Szkoły w Leśnicy
 11. ANNY ZUBEK – nauczycielki z Leśnicy

Po wizycie na cmentarzu wróciliśmy do dalszego toku pracy szkolnej.

Pamiętamy o tych którzy odeszli, ale na stałe pozostają w naszej pamięci!