OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CZERNIAKA

21 uczniów z klasy VII i VIII brało udział w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka. Zajęcia przeprowadzone zostały zgodnie ze scenariuszem. W czasie ich realizacji podjęto zagadnienia związane z profilaktyką, objawami i leczeniem nowotworów oraz ich rozpoznawaniem. Uczniowie mieli możliwość poznania budowy i właściwości skóry, poprzez obejrzany film nauczyli się jej samobadania oraz różnicowania zmian znajdujących się na jej powierzchni.

W ramach realizacji programu odbyło się również spotkanie uczniów klas I –III i IV–VIII  z panią pielęgniarką, która przekazała dzieciom wiadomości na temat chorób skóry, w tym czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka, gdzie z informacjami o czerniaku, sposobach badania oraz profilaktyce raka mogli zapoznać się rodzice. Informacje te zostały również udostępnione na stronie szkoły.

Zapamiętaj – „Czerniakowe abecadło” i zwracaj uwagę na wszelkie zmiany, które pojawiają się na skórze.

Znamię, które:

A – jest asymetryczne, wylewające się na jedną stronę,

B –  którego brzegi są poszarpane, zgrubiałe,

C – ma niejednolity kolor – czarny, czerwony, zmienia barwę,

D – ma duży, powiększony rozmiar,

E – które zmienia się w krótkim czasie, rośnie, unosi się nad powierzchnię skóry, swędzi, piecze, należy zbadać u dermatologa.

Pamiętaj o zasadach profilaktyki:

– zawsze stosuj krem z filtrami UV,

– noś okulary przeciwsłoneczne i czapkę,

– unikaj promieni słonecznych w godzinach od 10.00 do 14.00 (szczególnie osoby z jasną, piegowatą cerą podatną na oparzenia słoneczne),

– nie opalaj się w solarium,

– stosuj dietę bogatą w owoce, warzywa i nabiał,

– badaj swoją skórę, a w przypadku podejrzenia choroby odwiedź dermatologa lub chirurga – onkologa.

Dbaj o swoje zdrowie, a także zdrowie najbliższych Ci osób!

 

A.  Gryglak-Bigos