W poniedziałek, 5 czerwca klasy V i VII wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Pienińskim Parku Narodowym. Zajęcia miały formę wędrówki pieszej, w trakcie której pani przewodnik przybliżała zagadnienia dotyczące m.in. form ochrony przyrody, użytkowania rolniczego i różnorodności biologicznej w Pieninach.
Przemarsz rozpoczął się w Sromowcach Niżnych, skąd po obejrzeniu ogródka przy pawilonie edukacyjnym szliśmy Wąwozem Sobczańskim do przełęczy Szopka. Szlak piął się w górę. To był najtrudniejszy odcinek, ale też niezwykle malowniczy. Nadarzyła się okazja, by porównać ten pieniński wąwóz, wyżłobiony w skale wapiennej, z lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, który niedawno podziwialiśmy podczas wycieczki do Sandomierza.
Po tym intensywnym marszu odpoczęliśmy na Przełęczy Szopka zwanej też Chwała Bogu. Skąd ta nazwa? Ano podobno te słowa wypowiadali najczęściej strudzeni wędrowcy, kiedy wreszcie przebyli drogę przez wąwóz i dotarli na przełęcz. My po krótkim posiłku ruszyliśmy już łatwą trasą ku Polanie Wyrobek, następnie przez wzgórze Toporzysko do Krościenka. Dziś to turystyczny szlak żółty, dawniej ścieżka, najkrótsze połączenie piesze ze Sromowiec do Krościenka. Ścieżką tą często podążały sromowieckie gospodynie, by w Krościenku sprzedać jajka, śmietanę czy masło.
Wyprawa nasza zakończyła się w budynku dyrekcji PPN. Tu obejrzeliśmy bogatą wystawę prezentującą przyrodę Pienin.
Pogoda dopisała, humory również, a w pamięci pozostaną skarby pienińskiej ziemi.
Miłosława Nowak